До 24 лютого майже кожен українській проєкт мав власну стилістику у розрізі дизайну, але після повномасштабного вторгнення постало питання: який рекламний креатив є релевантним для споживача під час воєнного стану, а який — неприйнятним?
Влітку 2022 Google та дослідницька компанія Kantar провели опитування споживачів на тему «Сприйняття рекламного креативу під час війни». Мета дослідження — відстежити зміни в поведінці аудиторії та зрозуміти її ставлення до рекламного креативу.
Дослідження показало, що воєнні події суттєво вплинули як на матеріальне становище українців, так і на їх психологічний стан. Серед опитаних 70% зазначили, що відчувають тривогу, провину, невпевненість і страх.
Водночас 56% опитаних сказали про погіршення умов життя, а 47% — про втрату роботи або доходу. Війна ніяк не зачепила лише 7% аудиторії. Однак більшість опитаних зазначила, що може задовольнити свої базові потреби.
Для 55% респондентів було вкрай важливо, щоб онлайн-магазин підтримував ЗСУ, а для 53%, щоб на віртуальних полицях були відсутніми товари з країн-агресорів.
Водночас 53% населення від 18 до 60 зараз віддають перевагу українським брендам, бо прагнуть підтримати як самі бренди, так і українську економіку загалом. Частині з них дуже важлива українська, як мова інтерфейсу, а частині — патріотичне позиціювання самого магазину.
С початком повномасштабного вторгнення істотна частка комунікації майже кожного українського бренду була про війну і поділялася на декілька напрямів:
Саме таку візуальну комунікацію у листах можна було спостерігати протягом усієї весни 2022 року.
Але вже з середини березня, коли бізнеси почали поступово «оживати», комунікація стала виглядати ось так:
Щодо ставлення споживачів до комунікації брендів, то 54% українців вважають за необхідне продовження реклами товарів та послуг у воєнний час, а 17% хочуть бачити в рекламі щасливе життя без війни. Патріотична тема в рекламі наразі є дуже доцільною — так вважають 92% опитуваних.
Зараз у рекламі українці найбільше хочуть бачити:
Основне повідомлення: «купуєте у нас — підтримуєте Україну» вважають недоречним 38% опитаних.
Відсутність соціальної діяльності не подобається 39% респондентів. А тим, хто таку діяльність проводить, варто надавати звіти з використання коштів. На відсутності звітів наголосили 66%.
Поміж респондентів 57% зазначили, що позитивно ставляться до використання нових відомих воєнних образів — Патрон, «Байрактар», HIMARS тощо, 41% з них погоджуються, що використання таких образів позитивно вплине на рішення зробити покупку товарів бренду.
Проте, одна річ — використати зображення песика на футболці, а зовсім інша — називати «Джавеліном» піцу або суші. Такі асоціації в меню респонденти назвали недоречними.
Після перенасичення «патріотичним контентом» виграшною стала дозована комунікація за напрямами:
Висновок: брендам не варто спекулювати на заслугах ЗСУ, називати продукти на честь зброї — рекламу варто адаптувати до поточних реалій.
З середини весни, коли український бізнес почав адаптуватися та запускатися наново,
поступово почалася масова українізація проєктів.
Використання військової тематики в email-комунікації зменшилося. Акцент змістився на символіку України та патріотизм: тризуб, кольори, прапор, калину.
Влітку 2022 року проєкти почали повертатися до більш буденних тематик. Більшість бізнесів проявляли людяність та намагалися надати якомога більше знижок на найнеобхідніші товари.
Знижки, акції, інформаційні розсилки, рекомендації тощо. Дизайн став схожим на брендбуки проєктів.
Українські елементи почали використовуватися в більш тематичних листах: наприклад, до національних свят.
Зважаючи на поточні настрої аудиторії та побажання клієнтів, відділ Retention marketing Promodo розробив декілька ключових правил, які продовжує наслідувати сьогодні для створення шаблонів листів.
По-перше, слід мінімізувати використання прапору України та державних символів у кожному листі, та частіше використовувати державні кольори:
Ця історія підкреслює важливість усвідомлення культурних конотацій, пов'язаних з вибором дизайну, оскільки це може суттєво вплинути на успіх проєкту.
Наповнення email-листів такими елементами позитивно відзначилося на кількості переходів майже у всіх наших клієнтів. Ми бачили зміни в CTR чи кількості конверсій. Тож ми продовжували додавати національних кольорів, словотворень та символів військового спротиву.
Також можна дозовано використовувати знайомі всім військові ситуативи з ноткою гумору (трактор тягне ворожу техніку, легендарні Himars, фразу «Доброго вечора, ми з України» тощо).
Що ще ми радимо впроваджувати брендам та командам контенту:
Людям не вистачає доброти та позитивних емоцій. Тож намагайтеся оминати гострі кути, як в дизайні, так і в копірайті. Вводьте в контент цікавих персонажів, використовуйте різні дизайнерські засоби. Наприклад, поєднання контрастних кольорів: червоний та чорний, відтінки жовтого з блакитним.
На часі фотосети в українській тематиці: поєднання автентичних хат із сучасним інтер’єром, використання українських символів — калини, пшениці тощо.
Тексти у листах, пости у соцмережах та месенджерах, push-повідомлення, чат-боти — все це має бути створено українською мовою.
У 2023 році ми виділяємо два ключових тренди в дизайні та, взагалі, в контенті:
Стосовно комунікації: важливо розуміти, що email-розсилки довоєнні та сучасні — дуже відрізняються за настроєм.
• Під час війни важливо залишатися чутливими до соціального та політичного клімату, адаптувати свої комунікаційні стратегії відповідно до ситуації та уникати будь-яких повідомлень або зображень, які можуть бути розцінені як недоречні або образливі. Слід зосередитися на створенні відчуття спільноти та просуванні позитивних цінностей.
• Візуальний креатив навіть у такі часи відіграє важливу роль у комунікаціях брендів, однак важливо дотримуватися балансу між креативністю та чутливістю і доречністю. Бренди повинні використовувати креативні підходи, щоб донести свої меседжі у спосіб, що запамʼятається, залишаючись при цьому релевантними поточній ситуації.
• Не слід зловживати патріотичними чи мілітаристськими темами, які можуть бути сприйняті як експлуататорські чи маніпулятивні. Важливо залишатися автентичними, прозорими та шанобливими у своїй комунікації.
Під час війни важливо залишатися чутливими до соціального та політичного клімату, адаптувати свої комунікаційні стратегії відповідно до ситуації та уникати будь-яких повідомлень або зображень, які можуть бути розцінені як недоречні або образливі. Слід зосередитися на створенні відчуття спільноти та просуванні позитивних цінностей.
Креатив навіть у такі часи відіграє важливу роль у комунікаціях брендів, однак важливо дотримуватися балансу між креативністю та чутливістю і доречністю. Бренди повинні використовувати креативні підходи, щоб донести свої меседжі у запам'ятовувальний спосіб, залишаючись при цьому релевантними поточній ситуації.
Не слід зловживати патріотичними чи мілітаристськими темами, які можуть бути сприйняті як експлуататорські чи маніпулятивні. Важливо залишатися автентичними, прозорими та поважними у своїй комунікації.
Якщо ви ще не адаптували візуальну складову своїх листів до поточних реалій, звертайтеся за консультацією. Наша команда допоможе вам розробити стратегію, яка відповідатиме цінностям та меседжам вашого бренда.
Захочете отримати юзабіліті-аудит і персональні рекомендації для свого інтернет-магазину — напишіть нам.