НАПИСАТИ НАМ
05
.
12
.
2022

Як атаки на енергосистему впливають на онлайн-продажі: статистика та коментарі від Stylus, Eldorado, Comfy

ЗМІСТ

10 жовтня Україна зіткнулася з новим етапом російської агресії — ударами по об'єктах енергетичної інфраструктури. Взагалі, атаки на електростанції почалися ще у вересні, тоді від влучання у Зміївську ТЕС та Харківську ТЕЦ-5 без світла залишилися сотні тисяч мешканців Полтавщини, Дніпропетровщини, Харківщини, Сумщини та Донеччини. Але відновити систему вдалося відносно швидко. У жовтні ситуація значно погіршилася. Сьогодні мільйони людей вимушені жити та працювати за графіками віялових та екстрених відключень.

Команда Promodo проаналізувала, як масові аварійні відключення світла по Україні впливають на продажі та трафік онлайн-магазинів. Щоб відслідкувати динаміку, виділили дні наймасштабніших атак:

 • 10 жовтня
 • 11 жовтня
 • 17 жовтня
 • 22 жовтня
 • 31 жовтня
 • 15 листопада
 • 23 листопада

Та 5 ecommerce-категорій, які розглядали:

 • Побутова техніка та електроніка
 • Дитячі товари
 • Зоотовари
 • Продукти
 • Косметика та товари особистої гігієни

Найбільших втрат український онлайн-ритейл зазнав 10 жовтня

З точки зору доходу, найболючішою для українського єкомерсу стала перша масована атака на енергосистему. У середньому дохід 10 жовтня був на 60,68% меншим, ніж у понеділок 3 жовтня. Трафік впав на 27%.

Показники відновилися за наступні 2-3 дні, але 15 жовтня в Україні запровадили планові віялові відключення світла. В цей період на графіках усіх ритейлерів помітне значне просідання як за трафіком, так і за доходом.

Чесно кажучи, поки що важко відокремити, де на продажі впливають відключення, а де — загальний настрій на тлі обстрілів, враховуючи, що ці фактори збігаються за часом. У день масованих обстрілів бачимо погіршення, потім ситуація вирівнюється.
– Юлія Коновалова, Head of digital в Comfy

Наступні жовтневі обстріли спричинили падіння доходу на 25%, трафіку — на 12%


17 жовтня — черговий обстріл енергетичних об’єктів України. Цього разу падіння не таке значне: 17% у середньому за доходом, 12,4% — за трафіком. Варто зазначити, що деякі ніші, наприклад, Дитячі товари, взагалі не зазнали зниження показників. Відновлення також зайняло 1-2 дні.

Майже за тиждень значною мірою змінився попит на товари: затребуваними стали будь-які позиції, які можуть допомогти людям зігрітися, зробити запаси та підзарядити девайси під час відключень світла.

В останньому дослідженні ринку Promodo чітко видно, що попит на повербанки виріс у 5 разів, генератори — майже удесятеро. Тим часом смартфони та ноутбуки стали купувати рідше.

зростання попиту на повербанки

Чітко бачимо зі статистики, як змінились запити користувачів. Із середини жовтня до топу відвідуваних сторінок та товарів за пошуком входять повербанки, джерела безперебійного живлення, акумуляторні лампи та інші гаджети, які можуть забезпечити енергонезалежність хоча б частково. Звісно, попит дещо знижується, бо навряд чи українці виділяють час у години відключення електроенергії на пошуки потрібних покупок. Радше заощадять заряд смартфону чи ноутбуку.
– Владислав Семенцов, Head of Digital Marketing eldorado.ua

Цього року вектор попиту суттєво змінився: від звичних категорій до категорій енергетичної автономності. Перш за все, це повербанки, power-станції, генератори, інвертори, діодне освітлення, газові горілки й подібні девайси, які дозволяють якось пережити без світла. Ми бачимо зараз майже у кожному чеку щось з цього переліку.
– Максим Місіченко, Head of Digital Marketing Slytus

22 жовтня по Україні було випущено 33 крилаті ракети. На жаль, 5 з них досягли цілей. Проблеми з інтернет-зв’язком у низці областей очікувано відбився й на показниках онлайн-бізнесу. Порівняно з попереднім днем, дохід у середньому просів на 27%, трафік впав майже на 13%.

падіння інтернету після атак на українські енергосистеми

Схожа ситуація була й під час обстрілу 31 жовтня: -25% за доходом та -10,8% за трафіком.

Сезон розпродажів без світла: втрати трафіку і доходу до 46%

Цікаво, що 15 листопада, коли росія випустила близько 100 ракет, втрати для бізнесу були не такими значними, а в деяких нішах, зокрема в Косметиці та товарах особистої гігієни, спостерігалося навіть зростання. Найімовірніше, це пов’язано з запуском рекламних кампаній до Чорної п’ятниці. Отже, в середньому атака спричинила падіння доходу на 20,53% і трафіку на 17,02%, порівняно з 8 листопада.

Перш за все варто зазначити, що українці, безумовно, — незламна нація. Якщо наші люди щось хочуть купити — ніякі руськіє їх не зупинять. Те, що ми бачимо зараз і протягом того часу, коли маємо системні проблеми з енергетикою, загалом виглядає так: всі ті люди, які мали чіткі наміри придбати щось конкретне, так чи інакше зроблять покупку, але з поправкою на наявність у них світла та інтернету. Тож, коли ми бачимо масові відключення по країні, — розуміємо, що частина заказів буде зроблена протягом наступних 1-3 діб, коли у людей відновиться світло і доступ до інтернету. Безпосередньо в день обстрілів, якщо масово пропадає світло та інтернет, — може бути просадка у 20%–50% замовлень.
≈ 80% з них — люди зроблять наступними днями
≈ 20% покупок, менш планових і більш імпульсивних, все ж будуть втрачені або відтерміновані.
– Максим Місіченко, Head of digital marketing Stylus

23 листопада — найпомітніший удар по ритейлу, адже всі бізнеси увімкнули мультиканальний промоушен до Чорної п’ятниці. Не дивлячись на те, що обстріли були у середу, падіння показників прискорилося у четвер. Продажі впали в середньому на 43%. Трафік знизився майже вдвічі, на 46%.

Вже у п’ятницю ритейлери спостерігали очікуваний результат від рекламних кампаній — показники стрімко пішли вгору. А отже, можемо констатувати, що попри обстріли, гарячий сезон таки відбувся. Ритейлери добре підготували точки видачі, магазини, кол-центри та склади, щоб їх клієнти могли зробити очікувані покупки зі знижкою за будь-яких умов.

Ще з перших обстрілів у жовтні ми зрозуміли, що росія і далі битиме по обʼєктах інфраструктури, тож по максимуму приділили увагу своїй автономності: наші офлайн-магазини, кол-центр, логістика й офіс — все заживлене від генераторів, всюди зарезервовані альтернативні канали звʼязку. В цілому, ми готові працювати за будь-яких обставин. Єдина проблема — наявність світла і звʼязку у наших клієнтів. Наразі ми стикаємось зі складнощами на їх боці частіше, ніж з проблемами у нас. Ключові проблеми: додзвонитись до клієнта на етапі оформлення замовлення та на етапі відгрузки товару від нашого курʼєра клієнту. Часто маємо кейси, коли курʼєр приїздить на адресу і не може додзвонитися до клієнта. Ставимось з розумінням, переносимо за власний кошт, але, звісно, просимо клієнтів за можливості попереджати, якщо бачать, що не зможуть прийняти замовлення.
– Максим Місіченко, Head of digital marketing Stylus

Ще одна надихаюча особливість цього сезону розпродажів — турботлива комунікація брендів. Лідери ринку переіменували «Чорну» п’ятницю, щоб висловити підтримку споживачам. Так з’явилися «Світла п’ятниця», «Сімейна п’ятниця», «П’ятниця знижок» тощо.

Нашу «Сімейну п’ятницю», так цього року називається традиційний сезон знижок, ми стартували опівночі 21 листопада. Розпродаж тривав до 28 листопада. Це якраз можливість використати час на пошук та бронювання товарів. Далі, до моменту щастя володіння новим гаджетом чи технікою, — тільки зручна доставка. Основні наші магазини забезпечені генераторами та можливістю отримати оплату картою, навіть, якщо немає світла.
– Владислав Семенцов, Head of Digital Marketing eldorado.ua

В закладки

Ми знаходимо інсайти, які допомагають бізнесу приймати ефективні рішення! Якщо вам необхідно розробити стратегію розвитку — звертайтеся до нашої Strategy Team.

Захочете отримати юзабіліті-аудит і персональні рекомендації для свого інтернет-магазину — напишіть нам.

Обговоримо ваш проєкт?
Надіслати заявку
Ваше повідомлення відправлено
Наш менеджер зв‘яжеться з вами найближчим часом.
Назад
Упс! Щось пішло не так. Спробуйте ще раз
ДОЛУЧАЙСЯ ДО
КОМАНДИ PROMODO ❤️
Надіслати заявку
Ваше повідомлення відправлено
Наш менеджер зв‘яжеться з вами найближчим часом.
Назад
Упс! Щось пішло не так. Спробуйте ще раз