Частка мобільного трафіку зростає, сьогодні вона вже впевнено перевищує 60% у всіх нішах: смартфонів — більшає, інтернет — доступний. Людям зручніше і швидше шукати інформацію та робити покупки через мобільні пристрої. Зважаючи на це, eCommerce активно вкладається у власні брендові застосунки. Вкотре згадаємо Temu: вони роблять все, аби користувач зайшов в App Store чи Google Play та завантажив їхній застосунок і вже в ньому продовжував взаємодію з платформою.
В Україні донедавна у цьому сегменті тримав першість Fintech — важко уявити передовий банк без класного застосунку. Тепер такі є майже у всіх нішах. Що потрібно знати про переваги та недоліки цього напрямку?
Знати все про клієнта
Відсоток продажів через застосунок у великих ритейлерів електроніки в Україні досягає 25%. Тобто кожна четверта покупка, яка проходить онлайн, робиться у брендовому застосунку. Це — значне досягнення, що має кілька великих переваг.
- Якщо людина встановлює застосунок ритейлера, з великою ймовірністю за умови наступної покупки вона піде одразу туди — застосунок вже стоїть на телефоні, не потрібно нічого додатково шукати в інтернеті. Це про лояльність.
- Замовивши щось вперше, користувач вже зберіг у застосунку всі свої дані: імʼя, телефон, часто навіть номер поштомата чи відділення. Залишається лише заплатити через Apple Pay чи Google Pay, номер картки вводити не потрібно. Під час онлайн-замовлення саме на цьому етапі найчастіше відпадає відчутна частка користувачів — застосунок дозволяє їх зберегти. Обʼєм конверсій зростає.
- Комунікація з користувачем через застосунок — більш персоналізована та дешева. Бренд вже знає все про користувача і може час від часу про себе нагадувати: через спеціальні пропозиції, знижки, бонуси тощо. І все це на головному екрані смартфона, а не десь у пошті в окремому розділі «Пропозиції».
Саме тому бізнес останні роки так відчайдушно намагається перевести користувача з вебверсій у застосунки. Дають знижки, як Temu чи Alibaba, або пропонують спеціальні умови, як, наприклад, український COMFY, що часто дає кращу ціну у застосунку під конкретного користувача. Так платформи отримують лояльного клієнта, простіший Retention і, в результаті, планують більше продавати. Здається, що коли ти вже у смартфоні користувача, то «синиця в руках». Реальність більш сувора.

Виклик — стати потрібним
Один з учасників українського ринку доволі швидко отримав сотні тисяч завантажень свого нового застосунку. У маркетингу є поняття Retention (повернення) користувача на 1 та 7 день, щоб зрозуміти, чи продукт їм подобається. Згаданий вище застосунок прожив і перший, і сьомий день, але згодом виявилось, що понад половина залучених користувачів в підсумку видалила його. Це перша складність — мало отримати користувача, потрібно зробити все, аби продукт був йому потрібен.
Наприклад, monobank. Він створює ігри, бейджі. Навіть при тому, що в онлайн-банк ви й так будете заходити багато разів на місяць, він робить все, аби покращити цей показник ще більше. Зважаючи на те, як вони будують SuperApp, їм це важливо. Або ті ж COMFY — вам буде цікаво зайти та дізнатись вашу спеціальну ціну у них. Бо клієнт має бачити цінність у тому, щоб зайти у застосунок.

Реальність така, що конкуренція — фантастична. Свої застосунки є у всіх великих продуктових ритейлерів, у доставок/логістики, банків, кінотеатрів, магазинів одягу. При цьому не у всіх навколо — iPhone 16 Pro Max: значний відсоток людей (не лише в Україні) використовує досить бюджетні, старі моделі смартфонів і для них тримати у себе всі застосунки — неможлива розкіш. Тож непотрібне вони точно видаляють та залишають тільки те, в чому дійсно бачать цінність для себе.
Інший напрямок роботи — бренд. Про noname-застосунок не згадають, його перенесуть в якусь далеку папку, і забудуть. Якщо у вас сильний бренд, то асоціація виникатиме сама по собі. Бо брендовий трафік — дешевший, більш постійний, менше страждає від криз, бренд швидше виникає у памʼяті. Хочете популярний застосунок — інвестуйте паралельно у бренд.
При цьому потрібно памʼятати, що апка — це значні кошти у розробку, хто б що не казав. І далі — постійно робота з його розвитку. Тому насправді далеко не всім він потрібен. Якщо ви продаєте товар, оновлення якого у клієнта може відбуватись раз на 2-4 роки, то особливого сенсу у цьому немає. Наприклад, продаж шин чи дисків. Ніхто не стане завантажувати застосунок, частота користування яким раз у 30 місяців. Для порівняння, навіть якщо ми не беремо таксі, банки чи доставлення, то у ніші зоотоварів частота покупки мінімум раз на місяць, а інколи — частіше. Мати застосунок для них — можливість додаткового доходу.
Що у висновку?
Застосунок — додатковий канал продажу, який може створити лояльного клієнта. Та простого встановлення на смартфон — замало: з користувачем потрібно працювати й давати йому стимул цей застосунок використовувати. Саме тоді результат буде максимальним. Правильна стратегія роботи сьогодні — це зменшення витрат на залучення клієнта, ремаркетинг та Retention, при цьому — збільшення частоти покупки.
У кейсі, коли над застосунком не працюють, він буде як сторінка у Facebook, яку ви завели у 2017 році та робите два пости на місяць, бо згадали, що він є.
Також на цю тему:
на розсилку